МАЦЬКІВЦІ

Парафія Народження Пресвятої Діви Марії та Монастир Пресвятої Діви Марії Ангельської

Урочистість Пресвятих Тіла і Крові Христа в Мацьківцях

У неділю, 14 червня, в Урочистість Пресвятих Тіла і Крові Христа, у парафії Народження Пресвятої Діви Марії в Мацьківцях відбулася Євхаристійна процесія до Чотирьох Вівтарів вулицями тієї мальовничої місцевості. Процесію очолив о. Григорій Цимбала, настоятель парафії. У такий спосіб парафіяни дали свідоцтво віри в Ісуса, присутнього у Пресвятих Дарах. Під час процесії вірні співали Євхаристійні …

Культ Матері Божої Фатімської

У 1917 році Матір Божа кілька разів об’явилася трьом дітям в Португалії у місцевості Фатіма. Під час об’явлень Марія просила дітей, щоб вони молилися на розарії та покутували за гріхи людей, і щоб практикували богослужіння перших субот місяця. Також Марія застерігала перед війною, російською революцією, стихійними лихами та заохочувала жертвувати весь світ Її Непорочному Серцю. …

Група молоді з України взяла участь у FSM– францисканській зустрічі молоді у Польщі

«Присутність» – під такою назвою пройшла зустріч францисканської молоді (FranciszkańskieSpotkanieMłodych – FSM) на КальваріїПацлавській. Це мале село в Польщі, недалеко від українського кордону. Тут знаходиться санктуарій Матері Божої Слухаючої. В останній тиждень липня сюди з’їхалося більше тисячі молодих людей з різних куточків сусідньої нам держави, щоб прославляти Бога і творити велику спільноту. Це вже 32-е …

Місця, через які промовляє Господь

11 серпня група парафіян з с.Мацьковець взяла участь в паломництві до санктуарію в Кальварії Пацлавській в Польщі. Ми вирушили вночі невеликим автобусом до кордону в с. Волиця і приєдналися до паломників зі Львова. Було дуже радісно побачити знайомі обличчя людей, з якими ми недавно зустрілись під час прощі чи на зустрічі молоді в Більшівцях.

Ісус привів нас до ще більшої єдності…

Перед Великим Постом на спільній зустрічі молоді з с. Шаровечка і с. Мацьківці прийшла нам думка, що ми хочемо щось спільно робити для євангелізації наших сіл. Виникло декілька ідей, а однією з них було приготування Хресної Дороги. Це підходило по часу і молодь з радістю взялася за втілення цієї ідеї. Театралізовану Хресну Дорогу ми творили …

Великий Піст – час дороги

Час Великого посту – це час дороги. Тривалість цієї дороги 40 днів. Цією дорогою пройшов Христос Відкупитель, несучи на своїх раменах хрест спасіння. Ми з вами, ідучи за Христом, стаємо разом з Ним на цю Хресну дорогу, несемо свій хрест. У кожного він різний, але єднає нас всіх ця дорога. На ній ми зустрічаємо біль, …

Неділя:
9.00, 
10.30,
12.00 (Волиця)
18.00.

Будні дні:
18.00.

Субота
9.00, 
18.00.

 

Римсько-католицька парафія в Мацьківцях на Поділлі існує зовсім віднедавна.

Офіційно вона була заснована 8 вересня 2010 року декретом Кам’янець-Подільського єпископа Леона Дубравського і передана Ордену Братів Менших Конвентуальних.

Храм у цій місцевості, який виконує функції парафіяльної святині, був збудований під кінець дев’яностих років ХХ століття. Ініціатором і керівником будівництва був Франциск Бялобжицький. Храм збудували на цвинтарі, в північно-східній частині села. Цей цвинтар появився приблизно в тридцятих роках ХХ століття, бо саме цим часом датовані найстарші могили. Недалеко від цвинтаря знаходилася придорожня капличка, яку знищили в 1937 році. На жаль, ніхто не знає, коли вона була збудована і як виглядала. Немає жодної інформації на цю тему.

Від початку святиня виконувала функцію доїздної каплиці парафії св. Анни в Хмельницькому на Гречанах, яка належить до єзуїтів.

Історія переселення поляків на цю територію сягає XVII століття. Саме тоді у цю місцевість, безлюдну після татарських наїздів і турецьких воєн почали приходити поселенці з Польського Королівства. Спочатку це були польські купці та ремісники, що прибували до руських міст, які отримали магдебурзьке право.

Найбільша хвиля польського переселення на Поділлі прийшла після повернення цих земель Речі Посполитій в 1699 році, після двадцяти семилітнього турецького панування. Люди передусім оселялися у великих місцевостях: Шаргород, Меджибож, Летичів.

Згодом колонізацію земель Поділля підтримали різні магнатські родини. Завдяки ним появилися такі міста як Проскурів (сьогодні Хмельницький), Городок, Шаргород. Нові поселення засновували також кам’янецькі єпископи.

Незважаючи на те, що на цих землях постійно змішувалися культури, нації і мови, поляки подільської землі зуміли зберегти свій національний характер. Особливо під час більшовицької революції вони виявили глибоку прив’язаність до власних цінностей, не приймаючи того, що насильно нав’язувала нова влада. Їхні вартості були закорінені в національній і релігійній свідомості.

Цією, недоступною для бурі революції і більшовизму, польською міццю були села, які суцільно населяв польський народ, так звані «Мазури», прилеглі до Проскурова (сьогодні Хмельницький): Заріччя, Гречани, Мацьківці, Шаровечка, а також трохи далі Малиничі, Ружична, Лезнів. Проскурівська парафія налічувала в 1917 році близько двадцяти тисяч вірних римських католиків.

Проскурівські Мазури зберегли своєрідний народний діалект, не знаючи навіть мови русинів. Вони ніколи не створювали мішаних сімей, свята відзначали за новим стилем, ходили у білгорайському вбранні. Цим самим створили тут справжню «малу Польщу» в такій мірі, що Проскурів, будучи під пануванням Росії, залишився містом цілковито польським. Всюди, у магазинах і на вулиці, було чути лише цю мову.

Хоч поляки на Поділлі, як і на всій Русі, становили незначний відсоток населення (8,7%), то однак в загальному їхня роль і вплив на розвиток цієї території залишався величезним, а часом просто вирішальним. Характерною рисою поляків було те, що вони не розпорошувалися, а збиралися і об’єднувалися, створюючи таким чином сильніші осередки свого впливу

У статті використано фрагменти праці Володимира Осадчого «Поділля в польській історії і культурі», Люблін 2007.

бр. Григорій Цимбала – настоятель
вічні обіти  08.12.1992; пресвітерські свячення – 18.06.1994

бр. Петро Франків
вічні обіти – 27.11.2004; пресвітерські свячення – 06.05.2006

бр. Януш Новак
вічні обіти – 08.12.1998; пресвітерські свячення – 27.05.2000

вул. Францисканська, 45/1;
31337 с. Мацьківці;

Хмельницька обл.
mackiwci.franciszkanie@gmail.com